Jak na live streaming - podrobný průvodce - StreamHosting.cz

Polski   Česky   English
Časté dotazy

Jak na live streaming - podrobný průvodce

Odpověď pro případy, kdy máte k dispozici analogový signál (typicky video v composite a zvuk v cinch) a potřebujete jej živě streamovat.

Nejčastější situace:

  • potřebujete vysílat signál z kabelové či běžné televize, satelitu a máte k dispozici výstup ze set top boxu (pozor, digitální výstupu set-top boxů jsou často digitálně ochráněny proti nahrávání, a tedy i streamingu - vstupní karta encodéru v takovém případě obraz neuvidí)
  • pokud máte kameru či videostřižnu s analogovým či digitálním výstupem

V praxi je vlastně jediným zádrhelem jak dostat videosignál na naše streamovací servery. V naší administraci si pak již naklikáte videopřehrávač, jednoduše jej umístíte na své stránky. Naše servery sami pak zajistí "duplikaci" videa ze serveru kam vysíláte video na několik dalších serverů, které zajišťují distribuci videa mezi všechny diváky.

Takže jak na to:

Krok 1. - výběr encodéru (seznam nejčastěji používaných encodérů)

Odeslání videa na naše servery lze vyřešit:

a) běžným notebookem či počítačem (serverem) a vhodnou vstupní kartou

Tato varianta je vhodná pro občasný streaming nebo tam, kde máte k počítači přístup (či alespoň vzdálenou plochu). Ve spojení s profi grabovacími kartami (viz níže), kvalitním HW a troškou odvahy lze tuto variantu použít i pro nonstop vysílání.

Klíčový je hlavně výkon CPU, kdy počítač musí zvládnout zpracovat vstupní video signál, co nejrychleji upravit jeho rozlišení a k tomu video streamovat. Pro jeden videovstup v rozlišení PAL postačuje CPU cca od 1,8GHz výše. Např. notebook s procesorem i5 a Express card slotem (nutným pro gragovací kartu, viz níže) s express card slotem stojí kolem 15.000,- Kč bez DPH (viz www.zbozi.cz/items?q=ProBook+4520).

Pozor - pokud chcete vysílat ve více kvalitách či ve vysokém rozlišení, je nutné pořídit výkonný procesor! Doporučujeme Intel i7. Počítači ušetříte práci, pokud budete vysílat ve zcela stejném rozlišení, jaké budete mít na vstupu do počítače (tzn. např. i když máte HD kameru, v nastavení snížíte výstupní kvalitu).

b) specializovaným zařízením, nazvěme ho "hardwarový encodér".

Vhodné pro nonstop provoz, vysílání více kanálů a profesionální nasazení (např. umístění v rackových skříních na páteřní síti). Nutno říci, že ne všechny hardwarové encodéry jsou bezproblémové, přitom k ceně a specializaci bychom očekávali opak. Výstupem některých není zcela kvalitní video, na jiných je znatelné prokládání obrazu, jiné ne zcela bezproblémově spolupracují se všemi streamovacími servery či se občas zaseknou a je nutné je preventivně např. každou noc restartovat.

Body 3. a následující se týkají pouze varianty a), tzn. použití notebooku či počítače/serveru.

 

Krok 2. - získání signálu z TV, satelitu či kamery

a) televize či satelit

Obvykle není možné získat přímý analogový výstup z vysílací části. Nabízí se tedy použití stejného přijímače, jaký používají diváci, tzn. satelitní přijímač či set-topbox. Pořiďte tedy ten stejní, nalaďte na správný kanál a vyzkoušejte, z jakých výstupů lze video získat. Z analogových to půjde bez problémů, z digitálních to často nejde - jsou ochráněné proti nahrávání/streamingu.

b) kamera

Snad každá kamera má analogový výstup. Hledejte kameru s výstupem component (doporučujeme) či composit (nemáte-li jinou možnost). S-videu se pokud možno vyhněte, vzhledem k častým problémům s kompatibilitou. Další variantou (doporučujeme) je HDMI - máte maximální kvalitu a jeden kabel na video i audio.

 

Krok 3. - digitalizace analogového signálu

Nejlevněji (a obvykle dostatečně) poslouží televizní karta, která má analogové vstupy. Nejjednodušší je použití USB zařízení, ale to nejvíce zatěžuje procesor a výsledek je také obvykle nejhorší (zejm. obraz hodně šumí). Lepší kvality dosáhnete v notebooku pomocí rozhraní PCMCIA či ExpressCard či v počítači pomocí PCI.

Jako vstupní kartu lze použít televizní či grabovací kartu na USB, PCMCIA či Express card. USB však dle našich zkušeností poskytuje phorší obraz (zejm. s šumem). Doporučit můžeme (a můžeme případně zapůjčit) www.alza.cz/pinnacle-pctv-hybrid-pro-d60758.htm, do Express card slotu by šla zřejmě použít např. www.alza.cz/leadtek-winfast-exdtv2300-h-d127124.htm.

Obdobně lze použít stolní počítač či server, samozřejmě je nutné použít jinou vstupní kartu. Buď spotřební televizní tuner jako výše (do slotů PCI nebo PCIx), nebo profi grabovací karta v ceně kolem 2.000,- Kč (pro nesymetrický audio vstup) či 5.000,- Kč (pro symetrický audio vstup).  Velmi dobré zkušenosti máme například s kartami Osprey 210, které lze doporučit i pro profesionální nasazení. Od stejného výrobce je možné pořídit i kartu s více vstupy, např. Osprey 440 nabízí čtyři composit video vstupy a čtyři RCA audio vstupy.

 

Krok 4. - výběr encodéru

Pro Windows:

Windows Media Encoder 9, zdarma, podporuje Windows Media a Silverlight, streamuje více kvalit současně, jeden grafický vstup (resp., podporuje i více grafických vstupů (kamer), ale dle zkušeností je to velmi nestabilní řešení)

Microsoft Expression Encoder 3, od 149,- USD, nástupce Windows Media Encodéru, podporuje Windows Media i Silverlight, streamuje pouze jedinou kvalitu, jeden grafický vstup

Adobe Flash Live Media Encoder 3, zdarma, podporuje Flash, streamuje více kvalit současně, jeden grafický vstup

Wirecast, 449,- USD, podporuje Windows Media, Silverlight i Flash, podporuje více grafických vstupů

Pro Mac:

Wirecast, 449,- USD, podporuje Windows Media, Silverlight i Flash, podporuje více grafických vstupů

cca v létě 2010 bude dostupný Adobe Flash Live Media Encoder 3.1, zdarma, podporuje Flash, streamuje více kvalit současně, jeden grafický vstup

 

Krok 5. - využití služby StreamLive

Službu StreamLive Vám zřídíme obvykle do druhého pracovního dne od obdržení objednávky.

 

Krok 6. - umístění přehávače na váš web

Součástí služby StreamLive je klientská administrace, která Vám (mimojiné) pomůže s vytvořením přehrávače - vygeneruje HTML/Javascript kód, který jednoduše umístíte do svého webu. Jakékoliv změny v přehrávači (šířka, výška, časované zapnutí, autoplay, logo atp.) které v administraci provedete se ihned propíše na váš web. Podívejte se, co vše si můžete u přehrávačů upravit.

Samozřejmě můžete použít i svůj vlastní přehrávač.

15.03.2010

Komentáře k článku

Nový příspěvek