V čem se liší pořizování videa pro živé vysílání oproti videozáznamu? - StreamHosting.cz

Polski   Česky   English
Časté dotazy

V čem se liší pořizování videa pro živé vysílání oproti videozáznamu?

Fakt, že video je vysíláno v podstatě živě klade velké nároky na kameramana a vyžaduje kvalitní přípravu. Připravili jsme pro Vás krátký kontrolní seznam.

Živý internetový přenos se příliš neliší od pořizování klasického videozáznamu. Jelikož je však obraz vysílán živě (se zpožděním v řádu vteřin) na internet, vše musí fungovat hned napoprvé. Není prostor pro chyby či improvizaci.

U malých, nevýznamných a málo sledovaných akcí si teoreticky můžete dovolit drobné zvukové či obrazové nedokonalosti. Avšak pokud vysíláte například svatební obřad a právě v době svatebního slibu např. dojdou baterie v mikrofonu, pravděpodobně další šanci nedostanete.

Naopak o velmi významných a velmi sledovaných akcí je vhodné všechny prvky pro živé vysílání mít duplicitně. Tzn. dva výstupy z režie, dva encodéry/StreamBoxy, dvě různá internetová připojení.

U všech akcí doporučujeme:

 1. pokud nemáte vyzkoušený živý videopřenos z daného místa, doporučujeme s předstihem vyzkoušet rychlost a kvalitu internetového připojení: 2x v různém čase pomocí našeho testu http://streamhosting.rychlost.cz.
 2. pokud je na místě zvuková režie, zjistěte si dopředu jakým kabelem Vám předají zvuk, zda uvažovaný kabel mají oni nebo si jej musíte donést a jak dlouhý tento kabel od jejich režie až k vaší kameře musí být
 3. používejte mikrofony které nejdou vypnout (či mají zámek vypnutí)
 4. vysílaný obraz zároveň nahrávejte (nejlépe zároveň do kamery i do StreamBoxu - encodéru či do jiného záznamového zařízení).
 5. veškerou kabeláž, přes kterou chodíte vy nebo účastníci akce, přilepte k zemi kobercovou páskou
 6. používáte-li mikrofony či jiné příslušenství na baterie, zkontrolujte jejich úroveň nabití a mějte náhradní
 7. zkontrolujte dostatečný počet záznamových pásků, paměťových karet či místa na pevném disku
 8. StreamBox/encodér připojujte kabelovým, ne bezdrátovým připojením
 9. pokud je na místě WiFi, požádejte správce o jeho omezení či úplné zablokování, aby Vám účastníci akce nezahltili obvykle už tak nepřiliš rychlé internetové připojení
 10. buďte na místě s takovým časový předstihem, abyste měli všechno zapojené alespoň hodinu před začátkem akce
 11. pokud používáte bezdrátové mikrofony, je vhodné požádat účastníky o vypnutí mobilních telefonů, abyste zabránili rušení
 12. upozorněte účastníky, že akce se vysílá živě a požádejte je, aby se zdržely výroků, které něchtějí publikovat veřejně (v případě potřeby lze uměle zavést např. 30 sec. zpoždění ve videostreamingu a nevhodný přenos zastavit)
 13. mějte kolegu "přítele na telefonu", který bude sledovat tak jako běžný divák vysílané video a v případě, že cokoliv nebude v pořádku, okamžitě Vás upozorní

Chybí zde něco? Napište nám, rádi to doplníme!

08.02.2009

Komentáře k článku

Nový příspěvek