Slovníček - StreamHosting.cz

Polski   Česky   English
Podpora

Slovníček

Slovníček nejčastěji používaných výrazů v souvislosti se streamingem.

Pozor, veškeré níže uvedené pojmy jsou vysvětlovány zejména ve vztahu k videopřenosům a někdy zjednodušeny. Pro kompletní a odborné vysvětlení použijte například Wikipedii.

 • CDN - Content Delivery Network je sotisfikovaná služba (kombinace hardware a software) zajišťující distribuci živého či statického videa velkému množství diváků. Využití CDN je nutné pokud je potřeba zajistit vysokou dostupnost videa (servery jsou umístěny v různých lokalitách a u různých internetových poskytovatelů). CDN je vhodná pro poskytovatele videoobsahu, kteří mají více jak cca 1. tis. současných diváků a užitečná v případě, pokud hostují více jak několik stovek GB videa. Samotnou CDN je možné rozšířit o transcoding videa (viz níže). Ve výsledku CDN umožňuje pokrýt vysokou poptávku po videu a zároveň snížit náklady poskytovateli obsahu (za konektivitu a hardware).
  O tom, že CDN má a bude mít čím dál větší smysl píše server JustIT.cz: "Video je tikajíci bomba výkonnosti webů".
  Podívejte se také, co píše o CDN Wikipedia (anglicky).

 • CIF - zkratka pro Common Intermediate Format. Tento formát videa se používal zejména v dřevních dobách internetových přenosů, má čtvrtinové rozlišení PALu (běžné analogové televize), tedy 352x288.

 • D1 - jako D1 je označováno rozlišení analogové televize, tedy 704x576.

 • DRM - zkratka pro Digital Rights Management - pokud streamovací server i příjemce podporuje DRM, je možné řídit a omezovat distribuci videa. Například tak, že video je možné přehrat pouze po určenou dobu nebo maximálně x krát. Aktuálně pracujeme na implementaci technologie PlayReady, která umožňuje řídit DRM na všech zařízeních a operačních systémech, které podporuje Silverlight min. verze 2. Více informací o DRM na Wikipedii.

 • DVD kvalita - běžné filmové DVD disky a DVD přehrávače přehrávají video v rozlišení 720x576, které je označované jako DVD-Video PAL či 4CIF. Je to o trošku vyšší rozlišení než má běžné analogového vysílání.

 • embedding - forma podpory šíření videa na další internetové stránky pomocí vložení speciálního kódu - oproti hotlinkingu (viz níže) může embedované video zobrazovat reklamy původního tvůrce/webu, související videa z původního webu, lze lépe sledovat statistiky shlédnutí atp. Příklad: na servery YouTube je kód pro vložení zobrazen u většiny videí v řádku "Vložit", podobně to může fungovat i u vašeho videa.

 • encodér - vysílací stanice nutná pro odesílání (tzv. encoding) živého videa z místa akce (konference, svatba, koncert, ..) směrem ke streamovacím serverům umístěným na páteřní síťi. V zásadě dělíme encodéry na tři skupiny:
  1. softwarové - jde o software nainstalovaný na Windows či Macu, případně Linuxu. Často umí tento software nejen encoding, ale i přepínání mezi více kamerami (switching), vkládání titulků či .avi souborů atp. Jde např. o:
   • Adobe Flash Live Media Encoder (doporučujeme) - zdarma pro Win a Mac, umí encódovat ve více kvalitách zároveň, umí průběžně automaticky snižovat kvalitu encódovaného videa v případě poklesu rychlosti uploadu
   • Wirecast - od cca 8 tis Kč pro Win i Mac, streamuje ve Flashi i Windows media, podporuje více kamer zároveň, titulky atp.
   • VidBlaster - pro Win, existují čtyři různé verze, nejlevnší Home za cca 3.300 Kč
   • XSplit - pro Win

  2. hardwarové - jde o specializovaná zařízení, často určená pro nonstop provoz, jejich výhodou je spolehlivost a jednoduchost instalace. Např.:
   • Teradek Cube (doporučujeme)- řada kompaktních výkonných HD encodérů, s podporou SDI, HDMI a WiFi, možnost přichycení přímo na kameru, od cca 22. tis. Kč
   • miniCASTER - malý HD encodér s podporou SDI, HDMI a WiFi, vlastní baterií a vlastním záznamovým médiem. Cena cca 35 tis. Kč.
   • SmartCast - malý SD Flashový encodér za cca 30 tis. Kč.
   • NewTek Tricaster - kombinované zařízení střižna + Flash i Windows Media encodér, od cca 160 tis. Kč
   • Optibase MGV FlashStreamer - flashový encodér, cca 140 tis. Kč
   • ViewCast Niagara
   • Makito, Barracuda a další encodéry od f. Haivision

  3. IP bezpečnostní kamery - mnoho moderních IP kamer s podporou h.264 podporuje standartizovaný RTSP stream, který jsme schopní prevzít a vysílat divákům ve Flashi, v HTML5 či v Silverlightu. Viz streaming z bezpečnostních kamer.

 • FireWire - způsob připojení kamery k počítači, pomocí kterého se do počítače dostává digitálně obraz a zvuk. FireWire je digitální, přesto však již komprimovaný (mpeg2 či mpeg2). Ještě lepších výsledků lze dosáhnout připojením přes HDMI či SDI, avšak to zase zvyšuje nároky na počítač, který obraz zpracovává. Pro běžné méně náročné vysílání je FireWire doporučeníhodný.

 • full HD - rozlišení digitálního videa 1920 x 1080, někdy také označované jako 1080p či 1080i; jde o nejvyšší aktuálně dostupné běžně používání rozlišení, ale i tak je (zatím) většina videa (ať již kabelového, satelitního či internetového) bohužel dostupného v mnohem menších rozlišeních :(

  Vysoce kvalitní přehrávání videa je velmi náročné nejen na rychlost internetové linky, ale i na hardware počítače na kterém je video přehráváno, viz doporučený hardware pro HD video: www.apple.com/quicktime/guide/hd/recommendations.html.

 • h264 - moderní a zřejmě nejefektivnější formát komprimace videa vhodný zejména pro distribuci videa přes internet a to i do mobilních zařízení. H264 je až o 60% úspornější než běžný DVD formát MPEG2. V porovnání s MPEG4 nabízí při stejném datovém toku až 4x větší rozlišení. Nejefektivnější je tento formát např. pro konference a přednášky, respektive všude tam, kde se po většinu času mění jen malá část obrazu. Lze tedy při stejné datové náročnosti poskytnout kvalitnější obraz nebo naopak, při stejné kvalitě snížit náročnost na rychlost internetové linky na straně serverů i na straně diváka.

 • HD nebo HDTV - obecné označení digitálního videa s vysokým rozlišením, tedy s rozlišením lepším než 720×576 (neboli PAL). Dvě nejčastější HD rozlišení jsou:
  a) 1280x720 (neboli 720p)
  b) 1920x1080 (neboli 1080i)

  Obraz o rozlišení 720p nabízí čistý, více stabilní obraz než 1080i, který je spíše vhodnější pro obraz s rychlým pohybem a poskytuje větší detaily a lze ho ideálně využít pro sportovní přenosy.

  V budoucnu se očekává rozšíření formátu 1080p, který by měl nabídnout při stejném rozlišení jako 1080i čistší a stabilnější obraz.
 • HD ready - obecné označení přístrojů, které podporují některé z vysokých rozlišení, avšak nepodporují full HD (např. HD ready televize přehraje všechny běžně přístupné rozlišení, ale v případě že obraz je v rozlišení full HD, obraz nebude tak kvalitní jako by byl na full HD televizi). U počítačů je podpora vysokých rozlišení omezena jen výkonem počítače (konkrétně procesoru a grafické karty).

 • HDMI - moderní způsob připojení kamery k počítači - kamera posílá video a zvuk bez jakékoliv komprimace. Datový tok může mít ve fullHD rozlišení až 10.2 Gbps, což klade velmi vysoké nároky na zpracování HDMI signálu. Odměnou je však maximální možná kvalita videa. Pozor, mnoho moderních notebooků má HDMI, ale pouze HDMI výstup! Kameru tak k takovému notebooku není možné (přes HDMI) připojit. Nejlevnějším řešením je HDMI karta Blackmagic Intensity.

 • hotlinking - je způsob odkazování (či vkládání) videa přímým odkazem na videosoubor. Přímé odkazování na videosoubor má několik nevýhod: pokud je soubor přejmenován, všude, kde na něj odkazují již video nebude funkční; Vlastní videosoubor neobsahuje prvky pro další šíření videa (např. odeslat emailem) či zvyšování návštěvnosti (např. zobrazit související videa) a obvykle ani reklamu. Šírení videa formou vkládání na jiné stránky je však často žádoucí - proto je vhodné nabízet vložení videa včetně přehrávače - tzv. embedding.

 • lineární střih - zejména míchání několika různých videosignálů do jednoho výstupního signálu, vkládání titulků, loga atp. živě do právě snímaného obrazu

 • nelineární střih - viz postprodukce

 • on-demand - video/zvuk na vyžádání - jde vlastně o to, že uživatel (divák/posluchač) si sám vybere dobu a nahrávku, na kterou se chce podívat/kterou si chce poslechnout

 • PAL B- obvyklý formát analogového (nedigitálního) vysílání v ČR, střední evropě a některých dalších státech

 • postprodukce / postprocessing / nelineární střih - jedná se zejména o střih, titulkování, vložení log a reklamy či aplikaci různých efektů - to vše do již nahraného záznamu

 • QCIF - zkratka Quarter Common Intermediate Format. Jde o rozlišení videa čtvrtinové velikosti CIF, tedy 176x144. Toto rozlišení dodnes používají některé levnější modely mobilních telefonů.

 • reencoding - překódování videa do stejného formátu, zejména z důvodu převodu zdrojového videa na požadované rozlišení či kvalitu.

 • VC1 - moderní typ komprimace videa vhodný zejména pro distribuci filmového obsahu a tam, kde se preferuje vysoká kvalita obrazu před nízkou datovou náročností. Více informací o VC1 naleznete na Wikipedii (anglicky). Často je diskutována vhodnost použití VC1 či H264 - porovnání těchto dvou konkurentů se věnuje opět Wikipedia (a opět anglicky).

 • VDN - viz CDN

 • SDI - digitální způsob přenosu videa používaný ve světě televizní a profesionální videotechniky. Poslední dobou bývá nejen pro poloprofesionální nasazení nahrazován levnějším, ale stejně kvalitním HDMI.

 • StreamBox - služba pronájmu hardware a software (vysílací stanice - encodéru) nutné pro odesílání (a encoding) živého videa z místa akce (konference, svatba, koncert, ..) směrem ke streamovacím serverům umístěným na páteřní síťi

 • streaming - technologie, kdy server i přehrávač ve vašem počítači umí zařídít, aby se video přehrávalo bez nutnosti čekat až celý soubor stahovat do počítače. Mezi další výhody streamingu patří:
  a) streamovací server zpravidla nabízí danou nahrávku v několika úrovních kvality a divák/posluchači si sám vybrat (nejčastěji v závislosti na rychlosti svého připojení k internetu) jaká kvalita mu vyhovuje
  b) pokročilé streamovací technologie umožňují umístění videa na různých místech, což zvyšuje dostupnost živého přenosu či záznamu pro obrovské množství současných diváků a zároveň zvyšuje robustnost sítě a její odolnost proti výpadkům jediného serveru či jiného z mnoha potřebných technologických prvků

 • transcoding - je překódování zdrojového videa do potřebného formátu, rozlišení a kvality. Používá se zejména tam, kde je potřeba zajistit jednotný výstup nebo tam, kde je ze zdrojového videa nutné vytvořit video v několika různých kvalitách (kvůli rozdílné rychlosti připojení diváků).

 • Tricaster - jedno z mála all-in-one zařízení, které umožňuje živě přepínat mezi několika videovstupy (v SD, vyšší verze Tricasteru i v HD) rozlišení, titulkovat či opatřit efekty, výstup pouštět např. na LCD stěnu a zároveň streamovat do formátu Windows Media (Silverlight) i Flash. Zařízení si můžete za přijatelné peníze zapůjčit např. v pražském www.disk.cz.
26.11.2008